O sýru, který se tepelnou úpravou začne příjemně roztékat, bych zde mohla básnit hodiny! No jen si to představte. Kynuté pečivové těsto naplněné sýrovou nádivkou, lehce osmažené, a ještě horké ochutnané. Takový sýr se krásně táhne, voní a svou lahodnou chutí si vás obmotá hned v prvním okamžiku. Ano, takový sýr totiž miluji, a proto s jeho další formou přicházím v tomto novém receptu.
Na co si dát pozor?
- Nezalekněte se dlouhé přípravy. Těsto sice kyne několik hodin v lednici, ale příprava je jednoduchá. Suroviny na těsto jen promíchejte tak, aby nikde nebyly hrudky ani suché místo. Nemusíte jej zbytečně dlouho propracovávat. Je lepivé, a tak by trvalo dlouho s něj vypracovat kulatou hmotu. Dlouhé kynutí v lednici jej udělá dokonale pružné krásně odleželé. Práce s ním bude jedna báseň!
- Zvolte správnou mozzarellu. Víte, že existují různé druhy? Nevolte mozzarellu do salátu, ta je příliš vodnatá, v náplni by to způsobilo pěknou neplechu. Zvolte mozzarellu na pizzu nebo na strouhání. To je přesně ta, kterou potřebujete.
- Náplň nechte odležet v lednici. Bude hezky tuhá a půjde nejen dobře balit, ale i lépe smažit.
- Těsto neválejte na příliš tenko. Sýr dobře do těsta zabalte. Dejte si pozor, ať nikde nezůstane dírka ani ať není těsto příliš slabé. Náplň vám pak nevyteče.

SMAŽENÉ SÝROVÉ TYČKY
Co budete potřebovat
Na těsto:
- 525 g hladké mouky
- 350 ml vody
- 14 g soli
- 5 g čerstvého droždí
Na náplň:
- 200 g ricotty
- 200 g mozzarelly na strouhání
- 1 lžíce pažitky nebo sekaných bylinek tymián, bazalka
Postup
- Do větší misky prosejeme mouku. Uprostřed uděláme důlek, do kterého nalijeme vodu a do ní nadrolíme droždí. Okraj mouky posypeme solí a vše promícháme. Směs vysypeme na pracovní plochu a vypracujeme z ní lehce lepivé těsto, které poté necháme do druhého dne v lednici kynout.
- Mozzarellu nastrouháme, přidáme k ní zelené a následně přimícháme ricottu. Směs přeneseme do cukrářského sáčku s kulatou hubičkou.
- Těsto vyválíme na velký obdélník. Směs na něj naneseme v několika řadách a poté těsto nařežeme na obdélníky. Každý obdélník zabalíme do tvaru tyčinky. Nejprve přehneme kratší strany do středu a pak smotáme.
- V pánvi rozehřejeme olej a tyčky v něm smažíme 3 minuty z obou stran. Ještě horké podáváme.


