SANDTNERKOVSKÁ VÝZVA 53: SVATOMARTINSKÁ PEČENÁ HUSA

Na svátek svatého Martina se těší snad každý. Jedná se totiž o den, kdy to husičky mají spočítané. Obžerství nemá hranice a nikdo se za ...


Na svátek svatého Martina se těší snad každý. Jedná se totiž o den, kdy to husičky mají spočítané. Obžerství nemá hranice a nikdo se za něj nestydí. Chcete-li tak ochutnat svatomartinskou husu a zalít ji vynikajícím svatomartinským vínem, je potřeba se do restaurace objednat včas. Letos jsme snad poprvé nezaváhali a zarezervovali si místo již několik dní dopředu v naší oblíbené restauraci farma Vysoká, kde jsme si vážně dali do čumáku. Nechtěli jsme však skončit pouze konzumací této pochutiny, čistě bez našeho přičinění, a tak abychom naplnili naši Sandtnerkovskou výzvu se vším všudy, nemohli jsme vynechat vlastnoruční pečení husy podle paní Sandtnerové. Proto jsme si právě dnes zopakovali svatomartinské hody v pohodlí domova. Tentokrát jsme si dali opravdu záležet a kromě receptu dali i na letité rady mojí mamky, která je na husu a ostatní ptactvo opravdový odborník! Husa byla vynikající a tak i přestože jsme koupili čtyřkilový kus, snědli jsme ho v pěti lidech do posledního kousku.


Co budete potřebovat (počet osob dle velikosti husy):
  • 1 husa,
  • kmín,
  • sůl.
Recept podle Sandtnerové:
Husu čistě oškubáme, vložíme do studené vody, polijeme opatrně vařící vodou, dobře ji očistíme a ve studené vodě, čisté vodě opláchneme. Pak husu rozřízneme, vykucháme, z jater odstraníme žluč a vyčistíme žaludek. Z krku odstraníme hltan a hrtan a husu, je-li čerstvě zabitá, necháme dva dny uležet v chladu. Pak odstraníme hlavu, křídla, nohy a husu vypereme, uvnitř i povrchu ji osolíme, okmínujeme a dáme do pekáče. Trochu ji podlijeme vodou a položíme prsíčky dolů. Za častého polévání upečeme do červena. Je-li tučná, popícháme ji opatrně vidličkou, pak ji vyndáme, všechno sádlo sebereme, husu vložíme opečenou stranou do pekáče, podlijeme horkou vodou a upečeme opět do červena. Měkkou husu nakrájíme, upravíme na mísu, polijeme trochou šťávy, zbylou podáváme v omáčníku. K huse se hodí zelí, knedlíky, ale i brambory. Husa je také velmi chutná, peče-li se v hlubokém kameninovém pekáči. Starší husu musíme nejprve na plotně dobře přikrytou udusit a pak teprve péci. 

Husu jsme začali připravovat již v sobotu ráno, tedy den předem. Očištěnou husu jsme osušili a okořenili a nechali ji takto do večera stát v chladnu v pekáči. Večer jsme její břicho naplnili na čtvrtky nakrájenými půlkami jablek bez jadřinců. V 11 hodin večer jsme ji vložili s přikrytým pekáčem do trouby a dali péci do rána na 90°C. V neděli ráno (cca v 9 hodin) jsme huse přidali na teplotě (120°C) a pekli ji do 11 h. Na závěr jsme odklopili vrchní pekáč a dopekli kůrku do zlatova. Během dopoledne jsme z pekáče dvakrát odebírali sádlo, aby sos nebyl samý tuk.

Doba přípravy 24 h s náročností 2/5. Pečená husa je náročná pouze z hlediska časového.

Poznámky:
  • Aby byla husa krásně měkká, chce to čas a tak doporučujeme tomu čas dát a začít na huse pracovat den předem.
  • Husu lze naplnit jablky nebo hruškami, každé z ovocí jí dá specifickou chuť a pomůže zahustit sos.
  • Nezapomeňte odebírat tuk.
  • Husa je nejlepší s bramborovým knedlíkem a zelím.  


You Might Also Like

0 komentářů

Flickr Images