BORŮVKOVÉ MUFFINY

33.8K

Muffiny jsou snad vůbec prvním moučníkem, který jsem kdy v kuchyni upekla. Byla to doba, kdy se tyto americké košíčky těšily veliké oblibě a i já jejich mezinárodnímu vzezření podlehla. Pekla jsem je dnem i nocí v různých variantách. Zkoušela jsem mnoho příchutí a nespočet kombinací surovin až nalezla tu, která je mému srdci nejbližší.

Tradicí je u nás čokoládový muffin, který naleznete v naší cestovatelské kuchařce. Dnes jsem pro Vás připravila borůvkovou variantu, kterou jste si oblíbili na našem instagramu a já se ji rozhodla uchovat i v této psané formě. Věřím, že Vás tento můj letitý recept osloví natolik, že již nebudete dělat jiný. To to moje velká láska!

BORŮVKOVÉ MUFFINY

Porce 8 velkých muffinů
Příprava 50 minut

Co budete potřebovat

Na těsto:

 • 250 g hladké mouky
 • 2 vejce
 • 120 g másla
 • 100 g krupicového cukru
 • 225 ml mléka
 • 80 g borůvek
 • 1 sáček kypřicího prášku

Na drobenku:

 • 50 g hladké mouky
 • 50 g ovesných vloček jemně mletých
 • 50 g moučkového cukru
 • 50 g másla studeného

Postup

 • Hodinu před samotnou přípravou si všechny suroviny (kromě těch na drobenku) odvážíme a vytáhneme je na linku. Tento krok je velmi důležitý. Potřebujeme totiž, aby všechny suroviny měly přibližně stejnou teplotu. Díky tomu předejdeme, aby se nám těsto srazilo a výsledný effekt byl co nejnadýchanější.
 • Formu na muffiny vyložíme muffinovými košíčky.
 • Než začneme s přípravou těsta, přichystáme si drobenku na závěrečné dozdobení. Mouku prosejeme do misky, přidáme vločky a cukr a vše dobře promícháme. Poté přidáme i na kousky nakrájené studené máslo a prsty jej zapracujeme do sypké směsi tak, aby nám vznikla hrubší drobenka.
 • Když jsou suroviny dostatečně odleželé, začneme s přípravou těsta. Vejce vyklepneme do misky, přisypeme k nim cukr a v robotu či za pomoci ručního mixéru je vyšleháme do husté bílé pěny. Vejce šlehejte opravdu dlouho, alespoň 8 minut. Sami uvidíte, jak během šlehání zbělají a krásně nabydou objemu.
 • Ve chvíli, kdy jsou vejce hezky nadýchaná, pomalu k nim po malých dávkách začneme zašlehávat máslo. Tento proces neuspěchejte. Je totiž důležité, aby se máslo do vajec dobře zašlehalo.
 • V mezičase si mouku promícháme s kypřicím práškem a poté směs prosejeme do vedlejší misky.
 • Nyní do těsta začneme střídavě zašlehávat mouku a mléko. Obě suroviny si pomyslně rozdělte natřikrát a postupně je do máslovo-vaječného základu zašlehejte. Vždy část mouky, poté část mléka, následně opět kus mouky, znovu část mléka a naposledy zbytek mouky a zbylé mléko. Těsto nechejte chvíli šlehat, aby se suroviny krásně propojily a Vy získali nadýchané těsto připomínající krém.
 • Troubu dáme předehřívat na 180 °C.
 • Na závěr do těsta zamícháme borůvky. Borůvky do těsta zamíchejte ručně pomocí stěrky. Kdybyste je míchali v robotu, zbytečně by se rozmělnily a v těstě by pak nezůstali hezké kousky. Při ručním míchání si však dejte pozor, abyste je do těsta zamíchali rovnoměrně.
 • Nyní těstem naplníme košíčky (Nejlépe Vám to půjde za pomoci cukrářského sáčku s indiánovou hubičkou.). Košíčky takto plňte do dvou třetin košíčku. Poté na vrch nasypejte drobenku a dejte je péct do trouby vyhřáté na 180 °C na 35 minut (Čas35 minut je stanoven pro vysoké košíčky, u nižších košíčků bude potřeba čas zkrátit na 20 – 25 minut.)

Poznámky

Abych dosáhla co nejhezčího efektu obrovských a na vrchu krásně puklých muffinů používám plechovou formu na muffiny s rovnými boky, do které vkládám vysoké papírové košíčky. Pevná plechová forma a rovné boky jsou pro tento efekt velmi důležité, dává jim totiž požadovaný tvar a předejdete tak nežádoucímu efektu rozlezení do stran.
Autor: Markéta
Chod: Dezert
Kuchyně: USA

Zapojte se do konverzace

 1. Anna Vojancova says:

  🙏kde kupujete papírové košíčky na muffiny? Nebo si vyrábíte sama?

  1. Markéta Author says:

   Dobrý den, nejčastěji kupuji v Kitchenetteshop. Někdy i vyrábím, tyto jsou však kupované 🙂

 2. Daniela says:

  Dobrý den, poradíte mi prosím kde zakoupit případně od jaké značky plech na muffiny? Mám doma obyčejný a jak píšete nemá rovné boky tudíž jsou muffiny rozlezlé. Koukala jsem na Kitchnetteshop tam jedna forma je alez popisu a fotografie nelze poznat zda se trefím. Děkuji!

  1. Markéta Author says:

   Dobrý den Danielo,
   plech s rovnými boky se špatně shání, ani ten s lehce sešikmenými by však neměl dělat problém. Na Kitchenetteshopu najdete skvělé výrobky, vždy jsem tam spokojená a tak věřím, že budete i s touto formou. Velkou roli hrají i použité košíčky, nedám dopustit na ty vysoké, díky kterým získáte krásně velký muffin.

 3. Dnes jsem tyto muffiny dělala, ale bohužel v receptu je příliš másla, jsou strašně mastné (papírové košíčky jsou úplně nacucané a dno formiček je pokryto vrstvou omastku) Pro kontrolu jsem koukla jiné recepty na muffiny, kde na stejné množství surovin se dává pouze 85 g másla. V tomto receptu je 120g a navíc ještě 50 g na drobenku. Chuťově jsou velmi dobré.

  1. Markéta Author says:

   Dobrý den, v receptu je hodně másla a právě proto jsou tak dobré.
   Chápu, že někdo na množství tuku v receptech kouká a podle toho pak třeba volí více “fitness” recepty. Jsem moc ráda, že Vám i přes množství tuku chutnaly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hodnocení receptu
Close
© Copyright 2021. Všechna práva vyhrazena