Zdravím vás v novém roce! Pevně věřím, že jste do něj vstoupili tou správnou nohou!
Dnes se hlásím s novým receptem, a protože se jedná o první recept tohoto roku, chtěla jsem přijít s něčím opravdu výjimečným. Tentokrát proto přispívám s naší oblíbenou zimní „vyprošťovací“ polévkou. První novoroční recept si totiž zaslouží vydatnou, ale přitom jemnou a lehkou polévku bohatou na plnou chuť kuřecího vývaru a sladké zeleniny, kterou milují nejen dospělí, ale i děti. Po této polévce se u nás totiž vždy jen zapráší!
Po svátcích, kdy se mnoho z nás přejídalo od rána do večera určitě přijde jemná kuřecí polévka vhod. No nemám pravdu?
Vývar dává jídlu chuť!
Ještě než se společně pustíme do přípravy tohoto receptu, ráda bych vám připomněla jednu radu nad zlato: VÝVAR DÁVÁ JÍDLŮM CHUŤ. Často nás může lákat zalít polévku či omáčku vodou, ale věřte tomu, že nejchutnější polévky nebo třeba i omáčky s plnou chutí, dosáhnete jen tehdy, pokud se nebude bát použít silný domácí vývar. Právě pro tyto případy mám vždy zásoby vývaru v mrazáku. Jednou začas nakoupím větší množství kostí (kuřecí či hovězí) a odvařím z nich několik litrů vývaru. Ty si pak po půl litru zamrazím v uzavíratelných sáčcích. Postupně je pak zdělávám nejen při rychlé přípravě vývarů, ale i při víkendovém vaření.
Připravte si je také. Sami uvidíte, že je dobré je mít po ruce.
KRÉMOVÁ KUŘECÍ POLÉVKA
Co budete potřebovat
Na kuře
- ½ kg kuřecích stehen
- černý mletý pepř
- sůl
Do polévky
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- 2 l kuřecího vývaru silný vývar
- 3 brambory
- 3 mrkve
- 100 g brokolice
- 100 g hrášku čerství nebo mražený
- 1 lžička tymiánu čerstvý nebo sušený
- 50 ml smetany
Na dozdobení
- kličky ředkvičky
- Chlebové chipsy nebo jihotyrolský horskýchléb „Schüttelbrot“ (Recept naleznete v naší 2. cestovatelskékuchařce.)
Postup
- Kuřecí stehna očistíme, dobře je osolíme a opepříme ze všech stran. Poté je odložíme stranou.
- Nyní si nakrájíme všechny suroviny. Cibuli nakrájíme najemno. Stroužky česneku prolisujeme. Brokolici naporcujeme na malé růžičky. Mrkev očistíme a nakrájíme na kolečka. Brambory také očistíme a nakrájíme na kostičky (Ty uděláme jako poslední, protože brambory na vzduchu poměrně rychle černají.).
- Ve větším hrnci rozehřejeme trochu ghí, másla nebo oleje (Jednoduše toho, co používáte nejraději.). Stehno na něm opečeme ze všech stran a poté ho odložíme stranou (Trvá to cca 8 minut). Na výpeku necháme zesklovatět cibulku a lehce orestujeme česnek. Vše zalijeme vývarem, přihodíme brambory, 2 nakrájené mrkve a opečené stehno. Takto polévku vaříme 30 minut (Pokud máte jedno velké půlkilové stehno, vařte jej déle, cca 45 minut, dokud nepůjde dobře od kosti).
- Když je stehno hotové, vyndáme jej z polévky. Polévku rozmixujeme dohladka a vložíme do ní zbylou zeleninu. Tedy hrášek, brokolici a zbytek mrkve. Přisypeme tymián a vaříme ještě 15minut.
- Než zelenina změkne, obereme stehno a maso vrátíme do polévky.
- Polévku dochutíme solí a pepřem a zalijeme trochou smetany.
- Polévku servírujeme horkou. Na dozdobení použijeme například klíčky ředkvičky a na kousky nalámané chlebové chipsy nebo jihotyrolský horský chléb „Schüttelbrot“ (Recept naleznete ZDE).
Skvělá polévka. Děkuji moc za recept 🙂
My děkujeme, že chutná 🙂