Od té doby, co mám děti, vždy když se začne blížit konec dubna, vymýšlím čarodějný recept, kterým bych je překvapila. První rok to byla čarodějnická buchta, dva roky zpět čarodějnické klobouky, loni ohýnkové cupcaky a letos jsem vsadila na tyto čarodějnice s překvapením. Děti je milují a vy v nich dokážete zužitkovat různé odkrojky, drobečky či zbytky oříšků a čokolády.
Snad si je oblíbíte stejně tak, jako si je oblíbily moje děti.
Zbytkový dezert
Tento dezert je fajn nejen v tom, že se dětem líbí a že jim chutná, ale také v tom, že v něm můžete zdělat mnoho zbytků.
Při pečení se občas stane, že se něco nepovede. Piškot se srazí, nebo připeče. V takovém případě jej nemusíte hned vyhazovat. Co je dobré, můžete okrojit a nechat právě na takový dezert, jako je ten dnešní. Já si tyto odkrojky nechávám v sáčku v mrazáku a když jich je dostatek, tvořím „zbytkové“ dezerty. Hmota se dá taky vymačkat například do různých formiček.
V tomto dezertu nemusíte zužitkovat jen zbytky piškotu a buchet, ale i různých sušenek, oříšků, sušeného ovoce, marmelády, čokolády a podobně.
Překvapení
Co se skrývá v kornoutu? Dutý kornout by bylo škoda nevyužít. Při lepení čokoládou k podstavci do něj můžete vložit malé překvapení. Já jsem zvolila oříšky, ale šlo by použít i sušené ovoce, drobné sladkosti, malou hračku nebo papírek se vzkazem, omalovánkou či hádankou.
ČARODĚJNICE ZE ZBYTKŮ S PŘEKVAPENÍM
Co budete potřebovat
Na čepici:
- 6 větších kulatých sušenek Pokud nemáte, můžete upéct z lineckého nebo perníkového těsta.
- 6 kornoutů
- 100 g hořké čokolády
- překvapení Oříšky, sušené ovoce, drobné sladkosti, malá hračka nebo papírek se vzkazem, omalovánkou či hádankou.)
Na hlavu:
- 100 g bílé čokolády
- 200 g odkrojků zbytky buchet, piškotu, sladkého pečiva
- 100 g změklého másla
- 100 g mletých mandlí nebo i jiných oříšků
- 1 lžíce citrónové šťávy
- kůra z ½ chemicky neošetřeného citrónu
- 1 lžíce kakaa
- 1 lžička skořice
Na dozdobení:
- 200 ml smetany na šlehání nejlépe nakombinovat 100 ml 31% a 100 ml 41%
- 1 a ½ lžíce kakaa pro lepší barvu nejlépe nakombinovat 1 lžíci klasického a ½ lžíce černého kakaa
- 6 párů očí z cukrové polevy
- čokoláda
Postup
Čepice
- Jako první si připravíme překvapení, kterým budeme plnit čepice.
- Prkénko, mřížku nebo podložku obalíme alobalem (Budeme na ni nechávat schnout čepice a díky alobalu nám půjdou po zaschnutí dobře odlepit.).
- Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni a potom v ní namočíme sušenky tak, aby byly po celém povrchu hezky pokryté. Jednu po druhé pokládáme na podložku.
- Nyní v čokoládě obalíme i kornouty (Okraj kornoutu dobře namočte, ať vám jde dobře přilepit k sušence.).
- Kornout naplníme překvapením a položíme jej na v čokoládě obalenou sušenkou. Dobře je k sobě přitiskneme, aby držely.
- Čepice necháme zcela zaschnout.
Hlava:
- Bílou čokoládu rozpustíme ve vodní lázni.
- Piškot nadrolíme. Přilijeme čokoládu, přidáme změklé máslo, mleté ořechy, citrónovou šťávu, i jemně strouhanou kůru, kakao a skořici. Vše promícháme a v ruce propracujeme tak, aby při zmáčknutí „těsto“ drželo tvar.
- Nyní z těsta vytvarujeme 6 koulí. Lžičkou jim vytlačíme obličej. Přitiskneme oči a v lednici necháme ztuhnout.
Dozdobení:
- Když je klobouk zaschlý a hlava zatuhlá, smícháme obě smetany s kakaem a vyšleháme je dotuha. Pak cukrářským sáčkem s děrovanou hubičkou nazdobíme hlavám vlasy. (Pokud nemáte děrovanou hubičku. Stačí použít jednorázový cukrářský sáček a do špičky napíchat špejlí několik 2 mm velkých děr. Nebo sáčku ustřihnout jen malou dírku a nazdobit vlasy jeden po druhém.).
- Při zdobení necháme hlavám uprostřed holé místo a do něj lžicí nalijeme trochu rozehřáté čokolády. Potom k hlavám připevníme klobouk a čokoládu necháme dobře zaschnout. Možná budete muset klobouk podepřít, aby se během zasychání nesesunul (Pokud máte klobouk hodně naplněný, a tím pádem těžký, použijte při připevňování k hlavě párátko.).
- Hotovým hlavám dozdobíme čokoládou klobouk a obočí a lžičkou jim vytvoříme ústa. Pak můžeme podávat.